Binlerce yıllık dokuma geleneği ve bu alanın otoritesi Woolmark® etiketi

Bu yazıda bir dokuma maddesi olarak yünün önemine, sürdürülebilirlik ilkesi açısından yünün sağladığı avantajlara ve tescilli bir dünya markası olarak etiketini gördüğümüz her yerde kalite garantisi sunan Woolmark®’ın sektörde neleri karşıladığına bakıyoruz.

Hayvan yetiştiriciliği genel olarak MÖ 9 binlere dayanırken koyun yetiştiriciliği Mezopotamya’da MÖ 10 binlere kadar uzanan güçlü bir üretim geleneğidir. İnsanlar için yün dokuma giysilerin ilk hammaddesidir. Isı yalıtımında büyük öneme sahip düğümlü yün kilim döşemelere ait bulgular ise MÖ 5 bin yıl öncesine kadar uzanır. Kısaca yün, binlerce yıldır bedenimizi ve çevremizi sarmalayan doğal bir dokuma malzemesi olarak vazgeçilmez bir üründür.

Doğal, toprakta çözünebilir ve yenilenebilir bir hammadde olan yün en ekolojik lif maddesidir. Tüm bunlara rağmen küresel iplik piyasasında tuttuğu alan sadece %1’dir.

Şimdi yüne hak ettiği değeri verme zamanı

Bu yılın ses getiren ve farkındalık yaratan kampanyaların biri olan Why Wool Matters (Yün Neden Önemlidir), akademisyenlerin çalışmaları ışığında koyunların otlatılmasının olumlu pastoral katkısını işliyor. Bağımsız değerlendirmeler ile gözden geçirilen bulgular, yünün benzersiz yenilenebilir ve biyolojik olarak parçalanabilir özelliklerini ve döngüsel ekonomiye yaptığı katkıyı ortaya koyuyor.

Sentetik maddelerin olumsuz çevresel etkilerini yaygınlaşmalarından sonraki yarım asırdan kısa sürede gördüğümüz günümüz çevre koşullarında, özellikle dokuma alanında sentetik ürünlerin piyasada kapladığı alana değiniliyor. İplik üretiminin %69’unun sentetik yağ bazlı materyallerden meydana geldiğinin ve nesiller boyu atık olarak gezegende varlığını sürdürmeye devam edeceğinin altı çiziliyor.

Peki tüm bunlar göz önündeyken neden yünün değeri tam olarak anlaşılamamaktadır? Gezegenimizde yaklaşık 1.129 milyar koyun ile farklı ürün çeşitleri için yıllık 1.937 milyon kilogram yün üretimi gerçekleşmektedir. Dünyanın pek çok coğrafyasında üretim hacmi olan bu ürünün sunduğu eşsiz imkanlardan daha fazla faydalanmak gerekir. Bunun için üreticilerin ve tüketicilerin yün gibi doğal ve sürdürülebilir kaynaklarla elde edilecek küresel faydalar hakkında daha fazla bilgi sahibi olması gerekiyor. Leeds Üniversitesi Biyoloji Departmanında geviş getiren hayvanlar üzerine uzmanlaşan Dr. Henri Greathead, üretim süreçlerinde her zaman bir miktar metanın ortaya çıktığını, ancak koyunlardan yün üretiminin sera gazı emisyonlarına katkısının oldukça az olduğunu belirtiyor. Tekstil sektörü 2010 ile 2030 arasında %84 büyüme ile en fazla büyüyen sektörlerden biri. Tekstil üretimi 1,2 milyar ton sera gazı emisyonu ile uluslararası havacılık ve denizcilik faaliyetlerinin toplamından daha fazla kirlilik yaratıyor. Bu anlamda iplik üretiminde değişikliğe gitmenin önemini vurgulayan uzmanlar, organik olarak yetiştirilen ve hayvanların refahının öncelikli olduğu yünün önemini vurguluyorlar.

Yün ürünler doğada çözülür ama kalitesi ve niteliği ile zamansız bir şekilde ev tekstili ve giysi koleksiyonunuzun vazgeçilmez parçaları olurlar. Yün biyolojik olarak parçalanır, karbon nötrdür ve doğal bir elyaftır.

Binden fazla marka ve şirket tarafından desteklenen Why Wool Matters kampanyası ile aralarında Türkiye’nin de olduğu 17 ülkede 250’den fazla faaliyet ile yünün sektördeki önemi paylaşıldı.

Woolmark® etiketini gördüğümüzde ne anlamalıyız?

İkonik bir logo olan Woolmark® logusunu gördüğünüz etiketler, incelediğiniz ürünün %100 yün olduğu garantisini verir. Dünyanın en tanınmış tekstil elyafı markası olan Woolmark® logosu 1964’ten bu yana 5 milyardan fazla ürüne uygulanarak kaliteyi garanti eder.

Dünyanın en çok tanınan tekstil sembollerinden biri olan bu logo altındaki ürünler sundukları kalite ile belirli standartları karşılar. Ürünün doğal, yenilenebilir ve biyolojik olarak parçalanabilen yünden yapıldığına ve titiz kalite standartlarını karşıladığına dair güven veren bu logoyu ürün etiketlerine işleyen firmalar, Woolmark®’ın sertifikasyon programı ile en yüksek kalitede yün ürün ile üretim yapıldığını gösterirler.

Maya’s Professional’ın doğal dolgu malzemelerden oluşan Natural Line uyku koleksiyonundaki yün dolgulu ürünleri incelemek, saf boncuk yün dolgularla üretilen Wool Pillow yastıkların detaylarını keşfetmek, saf İngiliz yünü kullandığımız Wool Duvet’nin sunduğu uyku deneyimi hakkında bilgi sahibi olmak için gelin tanışalım.

Woolmark®sertifikalı ürünler katı kalite ve performans standartlarını karşılar ve yalnızca en iyi kalitede yünler, Woolmark® markasını taşıyabilir.  Woolmark® markası, dünyanın en çok tanınan tekstil markalarından biri olarak tüketicilere, garantili lif içeriği ve kalite güvencesi sağlar.

Woolmark® markası, teknik spesifikasyonlarla, katı ve titiz bağımsız testlerle desteklenmektedir.

Siz de Woolmark® garantisi ile yünün güçlü yalıtım sunan, havadaki nem içeriğini düzenleyen, kesintisiz uyku konforu sağlayan, statik elektriği azaltan, uzun ömürlü ve sürdürülebilir dünyasına adım atın.

Menü