Çevreci Sorumlu Tüy Standardı (RDS) sertifikamız ile garanti altına aldığımız ilkeleri keşfedin

Tekstil standartları için güvenilir ve akredite bir sertifikalandırma kuruluşu olan IDFL’nin denetlemeleri sonucunda Maya Tekstil İstanbul Sancaktepe Tüy Yıkama ve Ayrıştırma Tesisimiz, Çevreci Sorumlu Tüy Standardı (RDS) ve Geri Dönüşüm Amacı Hedef Standardı (RCS) sertifikalarını almaya hak kazandı. Bu yazıda hayvan refahı açısından kritik öneme sahip olan RDS Standardının detaylarına iniyoruz.

RDS Standardı, sertifikalı çiftliklerden gelen kuş ve kaz tüyü içeren ürünleri sertifikalandırır.

Bu sertifikaya sahip kuş ve kaz tüyü dolgulu ürünlerde kullanılan tüylerin, hayvan refahını ilke edinerek gerekli kriterlere uygun olarak yetiştirilen kuş ve kazlardan elde edildiği belgelenmiş olur.

Dört maddede RDS ile garanti altına alınan anahtar unsurlar

  1. Kuş tüylerinin gereksiz yere zarar görmemiş hayvanlardan gelmesini sağlamayı amaçlar.
  2. Bu standart ile kuşlara, ördeklere ve kazlara insancıl muameleye saygı duyan uygulamalar teşvik edilerek geliştirilir.
  3. Şirketlere ve tüketicilere ürünlerinde ne olduğunu bilmeleri ve doğru iddialarda bulunmaları için araçlar sağlanır.
  4. RDS, kuş tüyünün elde edilmesinin herhangi bir acıya, ıstıraba veya strese neden olmamasını garanti altına alır; ayrıca kuş ve kaz tüyünün kaynağına uygulanan bir tanımlama ve izlenebilirlik sisteminin kullanılmasını sağlar.

Maya’s Professional olarak RDS’nin güçlü hayvan refahı uygulamalarına yönelik talebi artırmanın anlamlı bir yolu olduğuna inanıyor, bu sertifikayı almaya hak kazandığımız için gurur duyuyoruz.

Sertifika kapsamında ev tekstili ve doldurma kategorileri kapsamında kaz ve kuş tüyü ayırma, yıkama, depolama, üretim, kurutma ve işleme alanlarında sertifikalandırılarak, sertifikalı ürünler için kurumumuz sorumluluğunda yürütülen ilgili süreç kategorilerini kapsadığımızı belgeledik. Bu ICEA sertifikası ile sürdürülebilirlik ve etik yaklaşıma dayalı yaklaşımımız doğrultusunda çalışmaya devam ediyor; ICEA’nın da önemle vurguladığı şekilde yeşil ekonomi odaklı üretimler için etik ve çevresel standartlara uygun iş süreçleri hedefiyle çalışmalarımızı yürütüyoruz.

We invite all stakeholders that procure and produce goose and bird down, to develop products and services that will include the blue logo label of RDS. We call upon all organizations and businesses to consider the following 6 main principles while turning to goose and bird down, one of the best insulation materials offered by nature.

Kaz ve kuş tüyü alanında satın alma ve üretim yapan tüm paydaşları, RDS’nin mavi logolu etiketini kapsayacak ürün ve hizmetler geliştirmeye davet ediyor; tüm kuruluş ve işletmeleri doğanın sunduğu en iyi yalıtım malzemelerinden biri olan kaz ve kuş tüyü malzemesine yönelirken aşağıdaki 6 ana ilkeyi gözetmeye çağırıyoruz.

RDS ile

  • Hayvan refahını koruyun.
  • Sağlıklı iletişim kanallarına sahip olun.
  • Paydaş katılımı sağlayın.
  • Güvenilir sertifika sahibi olun.
  • Canlı tüy yolma ve zorla besleme yöntemlerini dışlayın.
  • Çiftlikten son üreticiye güçlü bir denetim zincirine dahil olun.
Menü