EDFA’dan tüketici önerileri

Kusursuz bir yorgan nasıl olmalıdır? Kaz tüyü yorganların ortalama kullanım ömrü ne kadardır? Başı destekleyen yastıklarda nelere dikkat edilmelidir? Üyesi olduğumuz EDFA’nın tüketici tüyolarını bu yazıda derledik.

Hayatımızın yaklaşık olarak üçte birini yataklarımızda geçiriyoruz, bunun büyük çoğunluğu ise uykuda geçiyor. Bir şekilde uykuya dalıyoruz ama ne derece sağlıklı bir uyku geçiriyoruz? Gerçek bir dinlenme için bedeni destekleyen, nefes alan, toz ve akara karşı koruma sağlayan bir ortam olmazsa olmazdır.

Üyesi olduğumuz kısa adı EDFA olan Avrupa Tüy Birliği’nin regülasyonları ve sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde, hayvan haklarına saygılı ve sosyal sorumluluk bilinci ile çalışmalarımıza devam ediyor; sektörün yenilikçi isimlerinden biri olmak için pek çok çalışma yapıyoruz. EDFA bu anlamda tavsiye niteliğinde çalışmalarıyla karar vericilere yön veren önemli isimlerden biri. İşletmelerden evlere pek çok adreste en çok tercih edilen dolgu malzemesi olan kaz ve kuş tüyü dolgulu ürünler için EDFA’nın derlediği önerilerin satır başlarını paylaşıyoruz.

Sıcaklık isteği kişiden kişiye değişse de uzmanların önerileri ortak bir noktada buluşuyor, farklı kültürlere göre yatak odası için tavsiye edilen ısı aralığı 18 ile 20 °C’dir. Bu sıcaklığın düşük geldiği kişilerde ısıyı telafi etmek için daha sıcak tutacak yorgan seçenekleri sunulabilir. Piyasada bulunan hafif, orta, sıcak ve ekstra sıcak sınıflarındaki yorganlar ile ideal oda sıcaklığında sıcaklık konforundan ödün vermeksizin uyku deneyimi sunmak mümkün.

Kusursuz kaz tüyü yorgan…

 • güçlü termal yalıtımı ile soğuktan korurken nefes alan yapısıyla terlemeye neden olmamalıdır,
 • uykuda ortaya çıkan nemi emerek havaya aktaran optimal nem aktarımına sahip olmalıdır,
 • hafif olmalıdır,
 • yumuşak ve pürüzsüz bir dokuya sahip olmalıdır,
 • ölçüleri tam ve uyumlu olmalı, nevresim takımına tam oturmalıdır,
 • ağır olmadan yeterli ısı yalıtımını gerçekleştirmelidir,
 • dikişlerinden dengesine iyi bir işçiliğe sahip olmalıdır,
 • toz akarı alerjisi olan kişilerin kullanımına uygun olacak şekilde kuş ve kaz tüyü dolgulu ürünlerde NOMITE etiketine sahip olmalıdır.

Etiketteki detayları dikkate alın

Etiket bir ürünün kimliğine dair beklediğinizden daha fazla detay sunar. Özellikle dolgu söz konusu olduğunda, pek çok faydalı bilgiye buradan sahip olabilirsiniz. Uyku ürünlerindeki etiketler ile tüy rengi ve orijini, yeni ya da işlenmiş ürün olup olmadığı, tüylerin karışım oranı gibi pek çok bilgi paylaşılır. Karışım oranının bilinmesi özellikle önemlidir; çünkü kaz tüyü kuş tüyünden daha hafif olmasına rağmen çok daha yüksek ısı yalıtım kapasitesine sahip olup piyasa değeri daha yüksektir.

Bir yorganın değerini değerlendirmek için en önemli kriterlerden biri olan kaz tüyü oranı ne kadar yüksekse yorgan o derece değerli ve pahalı olma eğilimindedir.

Yastıklarda ise durum ergonomik nedenlerle farklıdır. Yastıkların başı ve mümkünse vücudun üst kısmını uyku süresi boyunca destekleyecek bir dolgu malzemesi içermesi gerekir. Bu nedenle kaz tüyü ve kuş tüyü karışımı tercih edilir.

Uygun bakımın önemi

Kaz ve kuş tüyü dolgulu uyku ürünlerinin bakımı kolaydır. Uzun kullanım için bu ipuçlarını aklınızda bulundurun.

 • Yatak odanızı ve yorganlarınızı her gün düzenli olarak havalandırın. Bu, odadaki ve yataktaki nemi azaltarak akarların tercih etmediği bir iklim yaratır.
 • Alerjik bünyeleri korumak adına yatak takımlarının yalnızca açık pencerede ya da polensiz günlerde dışarıda havalandırılmasına dikkat edilmelidir.
 • Yıkama önerileri için etikette yazılı ya da satın aldığınız ürün satıcısının sağladığı bilgilere göre aksiyon alın.
 • Uyku ürünlerinin aşırı derecede eskimesine izin vermemek adına her 8 ile 10 yılda bir yenileriyle değiştirilmesi tavsiye edilir.

Kısa adı DTV olan Alman Tekstil Temizleme Derneği’nin bakım önerisine göre yazlık ve kışlık yorganlar yılda bir kez uzmanların önerdiği şekilde temizlenmelidir. Baş kısmımız daha fazla terlediği için yastıkların yorganlardan daha sık temizlenmesi tavsiye edilir.

Menü