Kaz tüyü ürün seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar

Kaz tüyü ürün seçerken pek çok noktayı göz önünde bulundurmak gerekir. Hijyen testleri yapılmış, ev tozu ve akara karşı alerjik koruma sağlayan, sürdürülebilirlik ilkelerine uygun, kaliteli üretim şartlarının sağlandığı güvenilir bir satın alma deneyimi ile uzun ömürlü ürünlere sahip olursunuz. Tercihinizi yaparken dikkat etmeniz gereken unsurlar nelerdir ve kaz tüyü alanında söz sahibi standartlar hangileridir bu yazıdan keşfedin.

Kaz tüyü ürünlerde kalite garantisi için Avrupa Birliği’nin ilgili kurumlarının belirlediği numune alma, test, etiketleme ve içerik bilgilerini düzenleyen standartlar takip edilmelidir. Maya’s Professional olarak kısa adı EDFA olan Avrupa Tüy Birliği’ne üye tek firmayız. Üyesi olduğumuz EDFA’nın regülasyonları ve sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde, hayvan haklarına saygılı üretim yapıyor; temin ettiğimiz kaz tüylerini sadece besi çiftliklerinde eti için yetiştirilen hayvanlardan tedarik ediyoruz.

Hangi ürünü aldığınızı bilin!

Kaz tüyü ürünlerde etiketlemeye yönelik standartlar ile aldığınız üründeki tüy tipi ve saflık derecesini bilmeniz mümkün. Örneğin EN 12934 olarak adlandırılan standart ile tüyün içinde bulunan gıdık tüyü oranına göre etiketlendirme yapılır ve tüyün temizliğine göre sınıflandırılması gerçekleşir.

Fill power olarak bilinen dolum gücü, tüyün kabarıklığını ve yalıtım kabiliyetini ifade eder. Dolum gücü ne kadar yüksek olursa kuş tüyü o kadar fazla hava tutabilir, bu da daha iyi yalıtım sağlayacağı ve daha rahat olacağı anlamına gelir. Yüksek kaliteli kaz tüyü ürünler için 600 veya daha yüksek doldurma gücüne bakabilirsiniz. Maya’s Professional’da kullandığımız bütün tüyler bu testlerden geçerek temin edilir ve üretim hattına dahil edilir.

Anahtar kelime: Sürdürülebilirlik

İyi bir üretimin olmazsa olmazı sürdürülebilirlik ilkelerini yerine getirmek ve bu alandaki standartlara sahip olmaktır. Kaz tüyü ürünler alanında RDS, GRS ve Down Pass sertifikaları en önemli standartlardır.

Global Recycle Standard (GRS), son üründeki geri dönüştürülmüş malzemelerin içeriğini izler ve doğrular. Malzeme güvenilirliği alanındaki temel sertifikalardan biri olan Responsible Down Standard (RDS) ve Avrupa çıkışlı Down Pass Certification ise hayvan refahını kapsar; ayrıca tedarik sürecinden tüketiciye ulaşana kadar belirli adımlar için spesifik ilkelerin yerine getirilmesini izler.

Doğallığı, sürdürülebilirliği, düşük çevresel etkiye sahip olması, hijyenik ve tamamen sterilize edilmiş olması ile polyester ve elyafa göre çevreye etkisi %95 daha az olan kaz tüyü üretiminde bu koşulların hayata geçeceği en önemli adım hayvan haklarına saygılı üretim koşullarının korunmasıdır.

Kaliteli bir ürün için yenilikçi teknolojilerle üretim

Yumuşaklığı ve yüksek termal niteliğiyle kaz tüyleri, özellikle yatak dolgusu için ideal bir seçim olarak tüm dünyada kabul görür. Esnek, nefes alan ve dayanıklı bir kaz tüyü ürün için kaliteli hammadde seçimi ve titiz işleme süreci şarttır. Tüyün tozdan arındırılması, yıkama için kullanılan suyun kalitesi, yıkamada tercih edilen şampuanlar ve üretim bandının yenilikçi olması ürünün kalitesinde belirleyicidir.

İhtiyaçlarınız için doğru ürünü seçin

İhtiyaçlar oda ısısından yıkama sıklığı ya da kurutma tercihlerine göre pek çok değişken ile belirlenir. Kaz tüyü ürününüzü seçerken sizi anlayacak ve geniş ürün çeşitliliği arasında kaybolmadan doğru ürünü adresleyecek uzmanlardan yardım almak önemlidir.

Doğru kaz tüyü ürünleri seçmek, uyku deneyiminde büyük fark yaratır. Kararınızı verirken dolum gücü, etik kaynak kullanımı ve bakım talimatları gibi faktörleri göz önünde bulundurun. Sıcak, rahat, dayanıklı ve alerji dostu bir deneyim için bu ipuçları ile mükemmel kaz tüyü uyku ürünlere sahip olmak elinizde.

Menü