Kaz tüyünün kullanım alanları

Kaz tüyleri, sadece yastık ve yorgan dolgusu için değil, aynı zamanda özellikle kış aylarında vücut ısısını korumak için outdoor giyim ve uyku tulumları ile montlar için de harika bir malzemedir. Yumuşak, hafif ve sıcak tutma özellikleriyle bilinen kaz tüyleri, aynı zamanda dayanıklı ve çevre dostudur. 

Hayvansal ve doğal sınıftan dolgu malzemesi sınıfına giren kaz tüyleri kendi arasında iki kısımdan oluşur. Bunların ilki kazın göğüs ve boyun bölgesinden yaklaşık olarak 10 ile 12 gram çıkan, termo gücü yüksek gıdık tüyüdür. Yumuşak ve hafif yapısına ek olarak hacmen daha az elde edilen bu kısım, değerli ve fiyatı daha yüksek bir dolgu malzemesidir. Diğer tüm dolgu malzemelerine göre ısıyı daha fazla korumasıyla bilinir.

Kazların sırt kısmından alınan ve genellikle belirli oranda gıdık tüyüyle karıştırılan sırt tüyü ise ürünlere esneklik sağlayıp hacim veren yapısı ile çok yumuşak olan gıdık tüyünün ezilmesini önler. Gıdık tüyüne göre daha çok elde edildiği için daha ucuzdur.

Uzun kullanım ömrü, hafif ve esnek yapısı, yıkanabilirliği, terletmeyen hijyenik özelliği, vücut ısısını dengelemesi, higroskopik özelliği sayesinde vücudun nefes almasını sağlaması gibi pek çok nedenle tercih edilen kaz tüylerinin dolgu malzemesi olarak hangi alanlarda kullanıldığına bakalım.

  1. Yatak Takımları ve Yastıklar

Kaz tüyü dolgu, yumuşaklığı, sıcaklığı ve hafifliği nedeniyle lüks yatak takımlarında ve yastıklarda yaygın olarak kullanılır.

  1. Dış giyim

Kaz tüyü, mükemmel yalıtım ve sıcaklık sağladığı için ceket ve mont gibi dış giyim ürünlerinin üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır.

  1. Uyku tulumları

Mükemmel sıcaklık ve yalıtım gücüyle kaz tüyü dolgular özellikle soğuk hava kampları için tasarlanmış uyku tulumları için popüler bir seçimdir.

  1. Ev mobilyaları

Kaz tüyü dolgular yumuşaklığı ve hafifliği nedeniyle yorganlar, örtüler ve dekoratif yastıklar gibi ev mobilyalarında kullanılır.

  1. Mobilya

Dayanıklılığı, koku yapmayan hijyenik yapısıyla mobilya minderlerinde ve oturma alanlarında tercih edilen bir dolgu malzemesidir.

  1. Oyuncaklar

Hafif ve yumuşak yapısı kadar nem ve yağ tutmadığı için toz akarı barındırmama özelliğiyle de doldurulmuş oyuncaklar için kaz tüyü dolgu tercih sebebidir.

  1. Ayakkabılar

Üst düzey ayakkabı markaları, özellikle kışlık botlarda yalıtım ve sıcaklık sağlamak için ürünlerinde kaz tüyü dolgu kullanır.

Son yıllarda ivme kazanan etik tüketicilik eğilimi, çevre dostu ve zulüm içermeyen ürünlere yönelik talebin artmasına neden olmuştur. Kaz tüyünün insani ve sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmesini sağlamayı amaçlayan Responsible Down Standard (RDS) tarafından onaylanmış kaz tüyü ürünler bu anlamda tüketici hassasiyetlerine yanıt vermenin yanı sıra Maya’s Professional’ın sürdürülebilirlik ilkelerini doğrulayan bir süreç yönetimi sunar.

Grand View Research tarafından hazırlanan bir rapora göre, kaz tüyü için küresel pazar büyüklüğünün 2021’den 2028’e kadar %4,6’lık bir yıllık bileşik büyüme oranında yükselmesi bekleniyor. Yatak ve yalıtım segmentlerinin önümüzdeki yıllarda en büyük pazar payına sahip olması bekleniyor.

Özellikle yalıtım, hafiflik, dayanıklılık, yumuşaklık, rahatlık, sürdürülebilirlik noktalarında lüks segmente giren kaz tüyü dolgulu ürünlerin pazarda daha fazla ürün çeşidi ile kullanım alanlarını daha da genişletmesi beklentilerden bir diğeri.

Kaz tüyünde Türkiye’nin öncü markasıyız

Maya’s Professional, uyku ürünlerinde en sağlıklı ve konforlu ortamı sağlayan benzersiz kaz tüyü dolguyu Türkiye’deki tüketicilerle ilk tanıştıran isimdir.

Kaz tüyü yastık ve yorgan üretimine başlayarak, doğal ve sağlıklı uyku ürünleri üreten ilk adres olarak Türkiye’de tek, dünyada sınırlı sayıda bulunan, Avrupa standartlarına sahip Kaz Tüyü İşleme Tesisi Mayoca’yı 2007 yılında hayata geçirdik.

Yurtdışındaki besi amaçlı yetiştirilen kaz çiftliklerinden ham halde satın alınan tüyler, Mayoca Kaz Tüyü İşleme Tesisinde uzman ekipler tarafından işleniyor, özenle temizleniyor ve ayrıştırılıyor.

Menü