Maya’s Professional’da ihracat süreçlerine bakış

Maya’s Professional’ın ihracat alanındaki iş süreçlerine dair detayları ve en çok sorulan soruların Yurt Dışı Satış Müdürü Saltanat Barış Bukenova merak edenler için yanıtladı.

Sakarya Akyazı’da 200 dönüm üzerinde 52.000 m2’lik alana kurulu fabrikamızda yüksek kaliteden geniş bir ürün gamı ile üretim yapıyor, en iyi dolgu malzemeleri ve geniş kumaş çeşitleri yelpazesiyle ortaya çıkardığımız ürünleri, otuzdan fazla ülkeye sunuyoruz. Türkiye ve dünyanın prestijli markalarına özel üretimlerimiz ile başta turizm ve konaklama olmak üzere farklı sektörlere yönelik uyku setleri ile öncelikli sürdürülebilirlikten ödün vermeden kaliteli uykuyu ulaşılabilir kılma hedefi ile çalışıyoruz.

Saltanat Barış Bukenova, Overseas Sales Manager, answers the details of Maya’s Professional’s business processes in the field of exports and the most frequently asked questions.

Maya’s Professional ürünleri ile kaç kıtada kaç ülkeye yayılıyor?

Maya’s Professional fason üretim kanalımız üzerinden özel markalı ürünler 4 kıtada 30’dan fazla ülkeye ihraç edilmektedir. Avrupa, Afrika, Asya, Kuzey Amerika başlıca çalıştığımız kıtalar arasında yer almaktadır.

En çok sipariş alınan ürünler hangileri?

Yastık ve yorgan, uyku ped ve alez kategorisini baz alırsak en çok satış dinamiği olan ürünler yastıklardır. Mevsimden bağımsız olarak satışa sunulan grup olduğundan daha seri şekilde tüketildiğini belirtebiliriz. Yastıklar her zaman siparişin en az %60’lık kısmını oluşturmaktadır.

Markalara özel üretimler ile bu markalara kaliteli ve lisanslı ürünler sunuluyor. Ürün geliştirme süreçleri nelerdir, ürün reçeteleri nasıl oluşturuluyor?

Sürecimiz, özel marka ürün talep eden müşterilerle kapsamlı ve detaylı ikili görüşmelerle başlar. Bu akışta müşterinin pazardaki konumunu, iş modelini (online satış, perakende mağazacılık veya her ikisini de kapsayan bir iş modeli mi) marka kimliğini ve hangi kesime hitap ettiğini anlamaya çalışıyoruz. Tüm bu ayrıntıların değerlendirilmesi sonucunda, müşteriye uygun olacak bir koleksiyon taslağı hazırlanmaktadır. Bu reçeteleri oluştururken pazardaki durumu, sektör analizi, global trendleri ve fırsatları da göz önünde bulunduruyoruz.

Müşterilerden en sık aldığınız sorular neler?

Fiyat listesi ???? Söz konusu özel üretim olduğunda, müşterinin talepleri çok farklı ve öngörülemez durumda olabilir. Bu nedenle Maya’s Professional olarak sunduğumuz ürün grubu müşterilere üretim kapasitemizi, ürün çeşitliliği, dikim tekniği gibi konularda fikir verecek bir genel ürün taslağı olarak sunulmaktadır. Ancak özel ölçü, dolgu oranı, dolgu çeşidi ve özel paketleme gibi detaylar talep edildiğinde, bu özel ürün geliştirme ve fason üretim sürecinin kapısına çıkmaktadır ve özel fiyat çalışması yapmamız gerektirecektir.

En sık aldığımız bir diğer soru Minimum Adet (MOQ). Minimum adet sorusu talep edilen ürünün öncellikle hangi ürün cinsine ait olduğunu (yastık, yorgan, ped, alez, yastık alez) dolgu cinsi, kumaşı, ölçüsü, üretim ve dikim şekli gibi bir çok parametrelere doğrudan bağlantılıdır. Ürün cinsi, ürün ölçüsü, kumaşı, dolgu cinsi gibi detaylar olmadan minimum adet belirlememiz mümkün değil.

Maya’s Professional ile çalışmak isteyen potansiyel müşteriler için yurt dışı odağında süreçlerin nasıl ilerlediğini kısaca özetler misiniz?

Öncellikle markamıza ilgi duyan ve bizimle çalışmak isteyen müşterilere kim olduğumuzu ve nasıl çözümler sunabileceğimizi ayrıntılı anlatmakla başlıyor bu süreç. İletişim dili çok önemli; bu yüzden bu görüşmeleri mümkün olabildiğince canlı veya online video görüşmeler üzerinden yapmaya gayret gösteriyoruz. Bu görüşmeler genelde 40 dakika ile 1 saat arasında sürebilir. Kendi olanaklarımızı anlatırken karşı tarafın iş modeli ile ilgili de sorular sorarak hem bu müşteriyi hem ona sunabileceğimiz çözümler ve çalışabileceğimiz fırsatları da değerlendirmek buradaki amacımız.

Görüşme sonrasında müşterinin paylaştığı detaylara istinaden kendi içimizde bir değerlendirme yaptıktan sonra, müşterinin iş modeline, satış kanalına veya firma profiline göre teklif dosyası hazırlanmaktadır. Müşterinin geri dönüşlerine istinaden numunelere geçme aşaması veya teklifte herhangi bir iyileştirme/değişiklik talep edilirse tekrar gözden geçirilir. Numune işleme alındıktan sonra, üretim aşamasının her adımında karşı taraftan onay alınarak ilerlenmektedir. Tüm bu süreç sonraki aynı ürünün üretiminde işlemlerin daha hızlı ve seri şekilde ilerlememizi sağlar. Numuneler hazır olduktan sonra müşterinin adresine sevk edilir ve karşı tarafın son onayları ve sipariş emri üzerine sipariş üretim geçilmektedir.

Maya’s Professional özellikle kaz tüyü alanında dünya standartlarını belirleyen isimlerden biri.            Kaz tüyü dolgu malzemeleri en çok hangi ürünlerde tercih ediliyor?

Kaz tüyü dolgu malzemesi ile en çok tercih edilen ürün, en hızlı satış dinamiği olan yastık grubudur. Akabinde yorganlar ve son yıllarda özellikle bilinirliği artmış ve talep edilmeye başlayan kaz tüyü ped grubu olarak sıralayabiliriz.

Kaz tüyü üretimde müşteriler için en hassas konular neler ve Maya’s Professional bunlara nasıl yanıt veriyor?

Kaz tüyünün dünyadaki en iyi ısı yalıtım dolgularından biri olduğunu biliyoruz, müşteriler de bunun bilincinde.  Online pazarların ve sosyal medyanın bu kadar aktif ve yoğun olduğu bir dönemde, tüketicilerin de ürünlerle ilgili bilinci ve beklentisi yüksektir. Ürün içerisinde kullanılan dolgu cinsi hakkındaki detaylara oldukça hakimler. Tüy ile ilgili en hassas konulardan biri hayvan hakları. Özellikle Avrupa ve Amerika gibi pazarlar için bu koşul tedarikçiyi seçip seçmemeleri konusunda en önemli etkendir.

Maya’s Professional, kısa adı EDFA olan Avrupa Tüy Birliği’ne üye tek firma olup EDFA Yönetim Kurulu Üyesi olarak faaliyetlerine devam ediyor. Üyesi olduğumuz EDFA’nın regülasyonlar ve sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde, hayvan haklarına duyduğumuz saygı ve sosyal sorumluluk bilincimizle çalışıyoruz. Bu doğrultuda temin ettiğimiz kaz tüyleri sadece besi çiftliklerinde eti için yetiştirilen hayvanlardan tedarik ediliyor.

Avrupa Tüy Birliği’nin (EDFA) Türkiye’deki tek üyesi olarak EN12934 standartlarına uygun ürün üretimimizle kaz tüyünde en kaliteli ürün gruplarını müşterilerimize sunuyoruz.

Diğer tercih edilen hammadde alternatifleri nelerdir; isteğe özel karışımlar ve yeni hammadde teminatı gibi talepleri karşılayabiliyor muyuz?

Tercih sorusuna hem küresel hem bölgesel şeklinde değerlendirme yaparak doğru yanıt verebileceğimizi düşünüyorum. Küresel olarak anti-alerjik ve anti-bakteriyel elyaf cinsi olduğunu belirtebiliriz. Bölgesel olarak Orta Doğu ve Asya’da tüy grubu yanında bambu elyaf oldukça talep gören dolgu malzemelerinden biridir. Diğer yandan Avrupa ve İngiltere bölgelerinde kaz tüyü her zaman en üst sıralarda olurken, yün gündeme gelmeye başlayan diğer dolgulardan birine dönüştü. AB sürdürebilirlik ve çevreye duyarlı üretim ve tüketim konusuna çok önem vermeye başladı. Yün geri dönüştürülebilir dolgulardan biri olduğundan tüketiciler bu dolgu cinsine ilgi duymaya başladılar.  Elbette bu talebin oluşturulması global markaların bu yönde bir bilinç yaratma çabaların sonucunda gerçekleştirdi.

Yaratıcı ürün tasarımı alanında hizmetler var mı? Varsa bu konuda kısaca bilgi alabilir miyiz?

Müşterilerimize sunduğumuz özel ürün geliştirme alanında onlara bulundukları konumda güçlü, rekabetçi ve marka kimliği ile uyumlu olacak ürünler sunmaya özellikle dikkate ediyoruz. Bu süreçte pazarda markayı diğer alternatiflerden farklı gösterecek çözümler üretmeye çalışıyoruz. Örneğin, yıllar önce ABD pazarında global online pazar yerlerine uyku sorunları yaşayan tüketici kitlesi için medikal ürünlerden oluşan özel yastık koleksiyonu geliştirdik. Bu koleksiyon içerisinde hamile kadınlara uygun olacak U ve L şekli yastıklar, meme kanseri teşhisi konulan kadın hastalara özel yastıklar geliştirmiştik. Bu süreçte sadece çalıştığımız müşteriye değil bu özel durumda olan insanların uyku sorunlarını gidermesine katkıda bulunduğumuzun da farkına varmış olduk. İnsanlara bu şekilde yardımcı olmak paha biçilemez bir duygu bizim için.

Sevkiyat, hacim çalışması, iplik ve kumaş seçimi gibi siparişlerin özelleştirilmesi alanında müşterilere destek sağlanıyor mu?

Özel üretim süreci kapsamında, müşterilere ürün geliştirmesi aşamasından sevkiyat ve yükleme olarak nitelendirdiğimiz son adımlara kadar lojistik ve maliyet odaklı üretim optimizasyonunu artıracak çeşitli senaryolar düşünülüyor. Kaliteden ödün vermeksizin, nitelikli ve müşterinin beklentisini karşılayacak ürünler sunmakla beraber, bu ürüne tek veya farklı dolgu kombinasyonları, seçtiğimiz dolgu ile uyumlu olacak kumaşlar, üretim ve dikim tekniği gibi ince detaylar üzerine çalışmalar sürdürüyoruz.

Sevkiyat aşamasında, yükleme yapacağımız teslim şekline göre farklı seçenekler sunmaktayız. Yastık ve yorgan ürün grubu hafif ama yüksek hacim grubu kategorisinde olduğundan, taşımacılık masrafları ürünün nihai satış fiyatını olumsuz etkileyebilir ve ürünün satış performansını düşürebilir. Bu nedenle, yükleme öncesinde lojistik birimimiz ile çeşitli yükleme simülasyonları üzerine çalışmalar yapıyoruz. Amacımız tüm ürünleri önereceğimiz nakliye aracına sorunsuz ve tek seferde yükleyerek karşı tarafa ulaştırmaktır.

Müşterilerin maliyet avantajı sağlamalarına yardımcı olunan noktalar neler?

Maliyet avantajı sağlayan birçok parametre mevcut, bunlardan biri birim başına düşen fiyatın mümkün olabildiğince verimli olmasını sağlamaktır. Örneğin az adette üretim ve birçok dikim ve dolum tekniğinden oluşan ürünler için müşteriden özel bir talep gelmemişse, bu yüksek maliyetli üretimi önermek yerine daha sade ve yüksek randımanlı seri üretime yönlendirebiliriz. Bununla birlikte, sevkiyat ve lojistik aşamasında da yüksek verimlilik almaya odaklı çalışmalarımız var.

Söz konusu yükleme tır veya konteyner üzerinden olacaksa, bu alanı maksimum verimlilikte kullanmak için varsayılan yükleme araç içerisine koli yerleştirmesi ve koli içi ürün kapasitesi ürünlerin üretimi tamamlanmadan önce değerlendiriliyor. Örneğin elyaf gibi yüksek hacimli dolgularda vakum yöntemini kullanabiliriz, böylece koli içi ürün alma kapasitesini ürün cinsine göre %30’dan %50’ye kadar artırabiliriz.

Numune ve kalite kontrol gibi alanlarda yurt dışındaki müşteriler ile süreç yönetimi nasıl ilerliyor?

Özel markalı ürün çalışacağımız müşteri ile ürün geliştirme noktasından sonra numune çalışması, onay ve kontrolü kesintisiz sürekli iletişimde olacak şekilde ilerleniyor. Numune gönderimi her zaman tercihimizdir, ancak zaman veya daha kısa süreçler söz konusu olduğunda ürünlerin tüm teknik detaylarını gösteren fotoğraf ve videolar müşterimiz ile paylaşılır ve onayları alınır. Bu noktada revizeler ya da iyileştirme gerektiren durumlar olursa bu işlemler de hemen bu süreçte tamamlanır. Ayrıca, yükleme öncesi Kalite birimleri tarafından İngilizce ve Türkçe ürün kalite analiz raporu da kapsamlı olarak hazırlanır. Bitmiş ürünün görselleri sunulur. Bu kapsam etiketleme, paketleme, koli içindeki yerleşimler, koli dışı etiket standartları, yükleme öncesi ve yükleme sonrası nakliye aracı gibi süreçlere ait görseller içerir. Kalite analiz raporu ilgili birimlerin isim ve imzalarıyla teyit edilmektedir. Böylece tüm aşamaların kaydı ve daha önemlisi denetimi bizim tarafımızdan yapılmaktadır.

Menü