Uyku ürünleri temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler

Konaklama sektöründe temizlik ve bakımdan sorumlu Kat Hizmetleri departmanının, hizmet kalitesini garantiye almadaki rolü büyüktür. Bu yazıda uyku ürünleri için bakım önerilerini kısaca derledik.

En ufak bir lekenin hoş görülemeyeceği ve hijyen standartlarının üst seviyede uygulandığı Kat Hizmetleri departmanı için uyku ürünlerini temiz tutmak kadar kullanım ömürlerini gözetmek de hem sürdürülebilirlik hem maliyet hesaplamaları açısından kritik önem taşır.

Rutin yatak değiştirmede şilte ve yastıklarda herhangi bir hasar veya aşınma olup olmadığı kontrol edilir, sorun varsa ya da derin temizlik periyodu geldiyse vardiya yöneticisine bildirilerek uyku ürünleri çamaşırhaneye indirilir.
Derinlemesine temizlik için yastık ve yatakları koruyan alezlerin ayda bir ya da iki kez yıkanması önerilir. Yastıkların ise altı ayda bir yıkanması önerilir.

Maya’s Professional ürün segmenti içinde yer alan hemen hemen tüm yastıklar, yorganlar ve alez çeşitlerinin endüstriyel yıkamaya uygun olması derinlemesine temizlik standartları açısından büyük avantaj sağlar.
Yastık ve yatak alezleri ve pedler, yatak ve yastık gibi uyku ürünlerinin ömrünü uzatmaya yarar. Kir ve nemin yastığın içine girmesi önlenir; alez kolayca çıkarılarak yıkanır.

Yastık menünüzdeki her bir yastık için türüne özel temizlik önerileri

Konaklama sektörünün olmazsa olmazlarından yastık menüleri, misafirlerin kişisel yastık ihtiyacını karşılamak üzere geniş bir yelpaze sunacak şekilde oluşturulur. Maya’s Professional pek çok üst segment işletme tarafından tercih edilen güçlü koleksiyonunun yanı sıra 600’ün üzerinde farklı müşteriye özel oluşturulan ürün reçeteleri ile uyku ürünlerinde ihtiyacınıza uygun yanıtlar verir. 20’den fazla farklı dolgu malzemesini tek tek ya da birlikte işleyebilme becerimiz ile işletmelere özel çözümlerle özel logonuz ve menü yastıklarla üretim yapıyor, uzman ekibimizin mentorluğunda ürünlerinizi uzun ömürlü kılacak yıkama ve bakım önerileri sunuyoruz.

Yastık menülerinde en çok aranan ürün gruplarından biri de natural dolgu yastıklardır. Bambu, pamuk ve yün dolguların oluşturduğu bu gruptan ürünler, yıkama önerilerine uygun temizlenmelidir.
Bambu dolgulu ürünler için öncelikli olarak kuru temizleme önerilir. Su ile yıkamada ise ürün 30˚C sıcaklıkta, normal programda yıkanabilir. Yıkama sonrasında ürün mutlaka kurutma makinesinde iyice kurutulmalıdır. Ürünler ütülenmemelidir, ağartıcı kullanılmamalıdır.

Pamuk dolgulu ürünler suda yıkanmaz; 30 ˚C’yi aşmamak koşuluyla hassas kuru temizleme yapılabilir. Ağartıcı kullanılmaz ve ütü yapılmaz.

Yün dolgulu ürünlerin temizlenmesi için de öncelikli olarak kuru temizleme önerilir. Su ile yıkamada ise ürün 30˚C sıcaklıkta, narin programda yıkanabilir. Yıkama sonrasında ürün mutlaka 60˚C’nin altında bir sıcaklıkta kurutma makinesinde kurutulmalıdır. Ürünler ütülenmemelidir, ağartıcı kullanılmamalıdır.
Üst segment konaklama işletmelerinin en çok tercih ettiği ürün grubu olan kaz tüyü dolgulu ürünler 30˚C’yi aşmayacak sıcaklıkta standart bir yıkama programında yıkanabilir; kurutma makinesinde ise en düşük ısıda uzun kurutma ile kurutma işlemi yapılabilir. Ürünün ıslak ve nemli kalmaması oldukça önemlidir.
Sağlıklı ve rahat bir uyku için çalışıyoruz. Misafirlerinize kusursuz uyku deneyimi sunmak için uzmanlığımızdan siz de yararlanın.

Menü