Outlast® teknolojisi nedir?

Çıkış amacından ürün sertifikasyonu ile garanti altına alınan özelliklere NASA’nın geliştirdiği Outlast® termo-teknolojisi ve bu teknolojiyle geliştirilen ürünlerimize dair tüm can alıcı noktaları bir araya getirdik.

Çıkış noktası NASA’nın astronotlar için uzay kıyafetlerini hazırlamakta kullandığı sıcak ve soğuk kontrolünü sağlamak olan Outlast® teknoloji, günümüzde özel sertifikalı ürünlerle sıcaklık dalgalanmalarına karşı kontrol sağlamasıyla fark yaratan bir dokuma teknolojisidir. Outlast® klima etkili kumaşlar ve Outlast® teknolojisiyle üretilen yastık ve yorganlar sıcaklık dalgalanmalarını düşürür ve dengeler. Bu sertifikaya sahip ürünler, aktif yüzeylerinin altındaki yüksek ısıyı emme ve bırakma özelliklerine sahip özel bir mum ile doldurulmuş milyonlarca kapsülden yapılır.

Uyku ürünlerinde klima etkisi yaratan Outlast® ısı dengeleme teknolojisi sayesinde dengeli bir ısı ortamı yakalanır. Cilt uyku esnasında sıcaklık değişimlerine maruz kalır. Beden, fazla ısıyı doğal yollarla ortama bırakır ve kendini serinletmek için terler. Outlast® teknolojisi patentli Thermocules ile bu ısı hapsedilir. Kişi uyku esnasında serinlemeye başladığında hapsedilen ısı bedene geri verilir.

Çıkışından gelişimine 10 maddede Outlast® termo teknolojisi

  • İlk olarak NASA tarafından geliştirilen Outlast® termo teknolojisi, uzay eldivenlerinde kullanılarak astronotları uzaydaki aşırı sıcaklık dalgalanmalarından korumak üzere geliştirildi.
  • Alman Outlast Technologies GmbH şirketi, orijinal uzay teknolojisini başarılı bir şekilde uyarlayarak yeni kullanım alanları kazandırdı.
  • 100’ün üzerinde patentle korunan Outlast® termo-teknolojisi, uzay faaliyetlerini teşvik eden uluslararası Space Foundation kuruluşu tarafından 2003 yılında Sertifikalı Uzay Teknolojisi olarak tanımlanmaya başladı.
  • Outlast®, proaktif ısı yönetimi bağlantısıyla bu kalite etiketine sahip dünyadaki tek tekstil firmasıdır.
  • Outlast®’ın çalışma prensibi kısaca şöyledir. Isı kaynağı olan vücut ısısı, Outlast® termo malzemesine aktarılır. Bu, ısının etkisi altında sıvılaşan mikro kapsüllenmiş balmumu içeriğidir. Mum, mikrokapsüller içinde güvenli bir şekilde muhafaza edilir. Fizik yasalarına göre, fiziksel hal katıdan sıvıya geçerken sıcaklık daha fazla artmaz. Bir bakıma termal enerji mumun fiziksel durumunun üstesinden gelmek için kullanılabilir. İşte bu Outlast® etkisinin hissedildiği noktadır: Vücut ısısı artık mikro iklimi ısıtmaz, bunun yerine doğal mumu eritir. Outlast® termo-materyali böylece bir ısı tamponu görevi görür ve kullanıcının ısı tepe noktalarını önemli ölçüde azaltır. Bu, geliştmiş bir konfor sağlayarak ter oluşumunu %48’e kadar* engeller.

Maya’s Professional’ın Outlast® teknolojisine sahip ürünleri

Kaz tüyü konforundan vazgeçemeyenler için tasarlanmış özel Outlast® teknolojisine sahip kapsüllü kumaşı ile fazla vücut ısısını depolayarak vücudun ihtiyaç duyduğu hallerde bu ısıyı geri veren Cool Down yastık ve yorganlar, sabitlenen ısı ile yüksek bir uyku konforu sağlar. Terlemeyi engeller ve serinlik hissi verir. Bir yüzeyi %100 pamuk kumaştan, diğer yüzeyi Outlast® kumaştan oluşmaktadır.

Outlast® teknolojisine sahip özel kapsüllü Wellington kumaşlarımız ile fazla vücut ısısını depolayan ve ihtiyaç halinde bu ısıyı geri veren Cool Touch yastık ve yorganlar ise sabitlenmiş ısı yüksek bir uyku konforu sağlar. Terlemeyi engeller ve serinlik hissi verir. Bir yüzeyi %100 pamuk kumaştan, diğer yüzeyi Outlast® kumaştan oluşmaktadır.

Yatak alezlerinde kullanılan Outlast® teknolojisine sahip özel kapsüllü Wellington kumaşı ile fazla vücut ısısını depolar ve vücudun ihtiyaç duyduğu hallerde bu ısıyı geri verir. Terlemeyi engeller ve serinlik hissi verir. Dolgusu 150 gr/m2 birinci sınıf mikro elyaftır. Yatağın üzerinde gergin ve şık durur. Kolay yıkanır ve kurur.

* Münih’te bağımsız bir test laboratuvarı olan C. Russ – INSIDE CLIMATE (THG AreaView – SleepView) tarafından giysi, ayakkabı ve kask gibi çeşitli son uygulamalar için gerçekleştirilen testlerin sonucudur.

Menü