Yeni sertifikamız Global Geri Dönüşüm Standardı (GRS) ile tanışın

Tekstil standartları için güvenilir ve akredite bir sertifikalandırma kuruluşu olan IDFL’nin denetlemeleri sonucunda, Maya Tekstil Akyazı Fabrikası Global Geri Dönüşüm Standardı kapsamındaki GRS Sertifikasını almaya hak kazandı.

Ev tekstili ve doldurma kategorilerinde kaz ve kuş tüyü karışımı, depolama, imalat, doldurma, kaz ve kuş tüyü işleme süreçlerini kapsayan bu sertifika ile sürdürülebilirlik ve sorumlu üretim ilkemiz çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalar belgelendi.

Türkiye ve dünyanın prestijli markalarına özel üretimler, başta turizm ve konaklama olmak üzere farklı sektörlere yönelik uyku setleri ve perakende mağazalarımız ile öncelikli hedefimiz sürdürülebilirlikten ödün vermeden kaliteli uykuyu ulaşılabilir kılmak. Bu ilkeler doğrultusunda tüm tedarik zinciri için geçerli olan GRS ile izlenebilirlik, çevresel ilkeler, sosyal gereksinimler, kimyasal içerik ve etiketle alanlarında gereklilikleri yerine getirdiğimiz ve nihai üründeki geri dönüştürülmüş malzemelerin içeriğinin doğruluğunu sağladığımız sektörün bu alandaki en prestijli kuruluşlarından biri tarafından onaylanmasının gururunu yaşıyoruz.

Minimum %20 oranında geri dönüştürülmüş malzeme ile hem üretimi tamamlanmış hem de ara ürünlerin içeriğinde bulunan geri dönüştürülmüş malzemeyi doğrulayan GRS, üretimlerde sorumlu sosyal, çevresel ve kimyasal uygulamaları onaylamak isteyen şirketlerin ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlar. GRS, doğru malzeme talebi ve iyi çalışma koşulları sağlarken zararlı çevresel ve kimyasal etkilerin en aza indirilmesi için gereksinimleri tanımlar. Bu doğrultuda 50’den fazla ülkede çırçır, eğirme, dokuma ve örme, boyama, baskı ve dikiş alanından şirketlerin çalışmalarını kapsar.

GRS, Textile Exchange’in altında çalışmalarını yürütmekle beraber ürün yelpazesi sadece tekstil ile sınırlı olmayıp geri dönüştürülmüş içerik malzemeleri içeren her türlü ürünü içerir. Malzeme toplama ve malzeme konsantrasyon işlemlerinin GRS’ye sertifikalandırılması gerekli değildir. Ancak şahıslar tarafından işletilmeyen tesisler başvuru sürecinin bir parçası olarak belgelenerek sertifikasyon kuruluşu olarak NSF International tarafından rastgele denetlenmeyi kabul ederler. GRS ayrıca, sertifikalı kuruluşların denetim zinciri standardı olan Content Claim Standard (CCS) ile uyumlu olmasını gerektirir.

6 maddede GRS ile garanti altına alınan anahtar unsurlar

  • Geri dönüştürülmüş malzemenin doğrulanması

Malzemelerin, geri dönüştürülmüş ISO tanımını karşıladığı doğrulanmıştır.

  • Sorumlu üretim

GRS tesislerinin katı sosyal ve çevresel gereksinimleri karşılaması gerekmektedir. Zarar verme potansiyeli olan kimyasalların GRS ürünlerinde kullanılmasına izin verilmez.

  • Denetim zinciri

Sertifikasyon, geri dönüştürücüden nihai ürüne kadar tüm adımlarda geri dönüştürülmüş malzemenin kimliğinin korunmasını sağlar.

  • Güvenilir sertifika

Profesyonel, üçüncü taraf belgelendirme kuruluşu, tedarik zincirindeki tüm aşamaları denetler.

  • Güvenilir iletişim

Tüm gereksinimleri karşılayan ürünler, RCS veya GRS logosu ile etiketlenebilir.

  • Paydaş katılımı

RCS ve GRS, dünyanın her yerinden geri dönüşümcülerin, tedarikçilerin, markaların ve perakendecilerin sağladığı bilgi, tavsiye ve girdiler ile yönetilir.

Menü